Rozliczenie transakcji giełdowych w PIT-38
Podatnik - osoba fizyczna może swoje oszczędności złożyć na lokacie bankowej, ponieważ jest ona pewna i bezpieczna. Zysk z lokaty nie jest jednak znaczny. Aby go zwiększyć, podatnik może swoje oszczędności zainwestować na giełdzie. Istnieje wtedy ryzyko poniesienia straty, ale zysk może być dużo większy niż na lokacie. Jego wysokość zależy od umiejętności podejmowania optymalnych decyzji inwestycyjnych. Podatnik nie może jednak zapomnieć o prawidłowym rozliczeniu podatkowym tego zysku. Pomoże w tym lektura tego artykułu.
Źródłem przychodu dla zysku ze zbycia akcji są kapitały pieniężne (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) updof). Dochód uzyskany z tego źródła przychodu należy opodatkować według stałej stawki pdof wynoszącej 19% (art. 30b updof). Dochód albo stratę z obrotu akcjami należy rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-38.
Czy od dochodów giełdowych należy odprowadzać zaliczki na podatek
Zyski osiągnięte z transakcji giełdowych rozliczane są tylko raz, po zakończeniu roku podatkowego, w drodze samoopodatkowania inwestora (podatnika). Oznacza to, że w trakcie roku ani inwestor giełdowy, ani biuro maklerskie, w którym posiada on swój rachunek inwestycyjny, nie mają obowiązku odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy. Inwestor jest natomiast zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie roczne PIT-38 za dany rok w terminie do 30 kwietnia roku następnego. W tym samym terminie jest on również zobowiązany do wpłaty na rachunek urzędu podatku wynikającego z tego zeznania. Podatek dochodowy od transakcji giełdowych rozliczonych w zeznaniu rocznym PIT-38 za 2009 r. należy zapłacić w terminie do 30 kwietnia 2010 r.
Jakie dokumenty stanowią podstawę rozliczenia dochodu lub straty z transakcji giełdowych
Każdy właściciel (lub współwłaściciel) rachunku inwestycyjnego po zakończeniu roku podatkowego otrzymuje od domu maklerskiego, w którym posiada swój rachunek, informację PIT-8C. Informację taką dom maklerski powinien przesłać podatnikowi najpóźniej do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 39 ust. 3 updof). W tym samym terminie informacja ta powinna zostać wysłana do urzędu skarbowego, w którym rozlicza się podatnik.