Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-11-17

Święta w firmie

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym pracodawcy niezwykle chętnie dokonują na rzecz swoich pracowników dodatkowych świadczeń. Do najpopularniejszych należy wręczanie pracownikom bonów, talonów, paczek świątecznych oraz organizacja imprez mikołajkowych i wigilijnych. Niektóre firmy decydują się również na obdarowywanie osób współpracujących z nimi, byłych pracowników oraz dzieci pracowników. Niezwykle popularnym zwyczajem wśród firm jest wysyłanie kontrahentom kart i upominków świątecznych.

W wielu przypadkach dokonanie powyższych czynności będzie skutkowało koniecznością:

l doliczenia wartości świadczeń do przychodu obdarowanego, a co za tym idzie, wystąpienia przez pracodawcę w roli płatnika,

l prawidłowej kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów,

l rozliczenia VAT należnego i naliczonego,

l potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Rozpatrując skutki podatkowe organizowania świąt w firmie, należy mieć na uwadze źródło finansowania tego rodzaju świadczeń oraz ich wartość. Czynniki te mogą decydować o opodatkowaniu lub nieopodatkowaniu podejmowanych przez nas działań.

W poniższym opracowaniu przedstawiamy skutki organizacji świąt w firmie. Podpowiadamy, jak prawidłowo rozliczyć przychody, koszty oraz VAT związany z tego rodzaju czynnościami. Każdy przypadek obrazujemy ewidencją księgową. Pokazujemy, jakie obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych wiążą się z organizacją świąt w firmie.

1. Bony i paczki

1.1. Bony towarowe i inne rodzaje bonów

Skutki w podatkach dochodowych

Obok najpopularniejszych na rynku bonów towarowych coraz większą popularnością zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników cieszą się bony (kupony):

l kulturalno-rekreacyjne, które można wykorzystać w biurach podróży, hotelach, ośrodkach SPA, ośrodkach sportowych, na basenach,

l podarunkowe, które można wykorzystać w sklepach odzieżowych, sklepach RTV i AGD, perfumeriach, salonach jubilerskich,

 restauracyjne (żywieniowe), dzięki którym pracodawca finansuje pracownikom ciepłe posiłki w trakcie i po pracy, jednocześnie pozostawiając im swobodę wyboru miejsca, czasu i rodzaju dania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00