Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-09-28

Jakie skutki w VAT powodują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Na podstawie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych pracodawcy zatrudniający (w przeliczeniu na pełne etaty) co najmniej 20 pracowników tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (mogą też zrezygnować z jego tworzenia). Środki funduszu przeznaczane są na prowadzenie działalności socjalnej, tj. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej (rzeczowej lub finansowej), a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Skutki w VAT takiej działalności budzą wiele wątpliwości podatników.

Świadczenia finansowane w całości ze środków ZFŚS
Sytuacja jest stosunkowo prosta w przypadku świadczeń finansowanych w całości ze środków ZFŚS, a więc nieodpłatnych świadczeń dla pracowników. Jest to spowodowane tym, że czynności nieodpłatne (nieodpłatne przekazania towarów, nieodpłatne świadczenie usług) podlegają opodatkowaniu VAT tylko wtedy, gdy w związku z nimi podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia (art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).
Jednocześnie, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w myśl przepisów o podatku dochodowym. Przepis ten wyłącza możliwość odliczania podatku naliczonego w przypadku zakupów finansowanych z ZFŚS, gdyż przepisy ustaw o podatku dochodowym nie pozwalają na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną (art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00