Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-03-29

Jakie są zasady opodatkowania VAT usług międzynarodowego transportu towarów

Celem tego artykułu jest omówienie zasad opodatkowania VAT czynności międzynarodowego transportu towarów. Przedstawione zostaną regulacje dotyczące miejsca świadczenia usług przewozu poszczególnymi środkami transportu oraz zasady wystawiania faktur VAT.

Zarówno przepisy unijne, jak i polska ustawa o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) w sposób szczególny traktują przewóz towarów poza granice Wspólnoty Europejskiej. Specjalnie do celów VAT zostało zdefiniowane pojęcie transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 ustawy o VAT). Za usługi transportu międzynarodowego towarów uznaje się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
•  z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty Europejskiej; przykładowo - transport drogowy towarów z Polski do Rosji będzie traktowany jako usługa transportu międzynarodowego,
•  z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Również - w drugą stronę - przewóz towarów z Rosji do Polski będzie uznany w myśl przepisów ustawy o VAT jako usługa transportu międzynarodowego.
Ponadto ustawa przewiduje, że międzynarodowym transportem towarów jest także przemieszczenie (przewóz) towarów:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00