comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-02-26
Jak ujmować w księgach rachunkowych wniesienie i zmiany kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest składnikiem jej kapitału własnego. Wielkość tego kapitału zależna jest od wniesionych, powierzonych jednostce, jak również wycofanych z niej zasobów (w przypadku spółek z o.o. ich równowartość określa wielkość kapitału zakładowego) oraz od pozostawionego w jednostce zysku, gromadzonego na cele rozwojowe lub pokrycie poniesionej straty.
Wkładem do spółki z o.o. może być w całości albo w części wkład niepieniężny, czyli aport. Przedmiotem aportu mogą być te składniki majątkowe, które posiadają tzw. zdolność aportową. Według art. 14 § 1 Kodeksu spółek handlowych zdolności tej nie posiadają prawa niezbywalne, świadczenie pracy czy też świadczenie usług. Składniki majątkowe, które przedstawiają sobą jakąś wartość ekonomiczną (ich wykorzystanie może przynieść dochód) oraz mają charakter zbywalny, mogą być zatem przedmiotem aportu. Mogą nim być zarówno wartości materialne (rzeczowe), jak i prawa majątkowe, jeśli mogą być ujęte w bilansie jako aktywa.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych (art. 167 § 1 pkt 2) stanowią, że w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wniesienie wkładów niepieniężnych powinno być zapewnione. Zapewnienie takie składają wszyscy członkowie zarządu spółki. Nie wymaga się żadnej urzędowej wyceny aportu wniesionego do spółki z o.o. Sami wspólnicy decydują o tym, ile udziałów i o jakiej wartości otrzymuje wspólnik w zamian za wniesiony aport. Wartość aportu w chwili zawarcia umowy nie może być jednak nadmiernie wygórowana w porównaniu z rzeczywistą wartością. Jeżeli wartość aportu zostałaby znacznie zawyżona w stosunku do jego wartości zbywczej w dniu zawarcia umowy spółki, wspólnik, który wniósł taki wkład, oraz członkowie zarządu, którzy wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru, obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość (art. 175 k.s.h.). Aby uniknąć takiej ewentualności, wycena aportu powinna być dokonana według aktualnych na dzień zawarcia umowy cen rynkowych wnoszonych do spółki rzeczowych składników majątku i praw majątkowych.
Pozostało 82% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka