comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-02-13
Na czym polega korekta podatku naliczonego - przykłady
Generalna zasada wymieniona w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż podatnik zobowiązany jest odrębnie rozpoznawać kwoty podatku naliczonego dotyczące czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w stosunku do których takie obniżenie nie jest dopuszczalne.
Niestety, nie zawsze możliwe jest zastosowanie zasady alokacji podatku naliczonego i precyzyjne zakwalifikowanie konkretnego wydatku i związanego z nim podatku naliczonego do kategorii wydatku, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, bądź takiego, w odniesieniu do których obniżenie nie przysługuje. W takiej sytuacji podatnik ma prawo zastosować zasady określone w art. 90 ust. 2-9 ustawy o VAT, czyli rozliczenie podatku naliczonego metodą współczynnika sprzedaży.
Należy zauważyć, że zasady te są jedynie uprawnieniem podatnika, z którego może, lecz nie musi skorzystać. W przypadku rezygnacji z zastosowania reguł określonych w art. 90 ust. 2-9 ustawy o VAT podatnik może jednak pozbawić się możliwości odliczenia części podatku naliczonego związanego z dokonanymi przez siebie zakupami.
Rozliczenie podatku naliczonego metodą współczynnika sprzedaży polega na ustaleniu proporcji, która będzie zastosowana do obliczenia wysokości podatku możliwego do odliczenia. Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, z związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu wszystkich czynności (zarówno tych, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i tych, w stosunku do których takie prawo nie przysługuje) - art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie