Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2004-05-13

Jak zaksięgować kradzież komputera

Jak prawidłowo zaksięgować kradzież sprzętu komputerowego na skutek włamania? Otrzymaliśmy informację, że dochodzenie policyjne zostało umorzone.

W pytaniu nie wskazali Państwo, niestety, czy sprzęt komputerowy stanowił w firmie środek trwały, czy towar przeznaczony do obrotu. Niezależnie jednak od tej kwalifikacji kradzież powinna zostać, naszym zdaniem, zaliczona do pozostałych kosztów operacyjnych.
Nawet w dobrze zabezpieczonych przedsiębiorstwach zdarzają się kradzieże. Często skutki zaistnienia kradzieży są kojarzone ze stratami nadzwyczajnymi. Ustawa o rachunkowości wskazuje, że przez straty nadzwyczajne rozumie się straty powstające na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, poza działalnością operacyjną jednostki i niezwiązane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia (art. 3 ust. 1 pkt 33 ustawy o rachunkowości). Niedobór spowodowany kradzieżą środków trwałych oraz towarów jest związany z ogólnym ryzykiem prowadzenia działalności, dlatego powinien być zaliczony do pozostałych kosztów operacyjnych. Pośrednim poparciem dla tej tezy jest zapis art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy, w którym przez pozostałe koszty i przychody operacyjne rozumie się . Skoro zatem ewentualnie otrzymane odszkodowanie od ubezpieczyciela dotyczące skradzionych środków trwałych lub środków obrotowych ustawodawca nakazuje zaliczać do pozostałych przychodów operacyjnych, to również niedobór tych środków powinien znaleźć się w segmencie pozostałej działalności operacyjnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00