Artykuł
Zaległe urlopy wypoczynkowe w 2012 r.
Od 1 stycznia 2012 r. na udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego pracodawca ma czas do 30 września. Oznacza to, że urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w 2011 r. pracownicy mogą wykorzystać do końca września br. - a nie do końca marca, jak miało to miejsce w latach poprzednich.
Co do zasady, pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Urlop, do którego pracownik w takim okresie nabył prawo, ale z niego nie skorzystał, od 1 stycznia następnego roku kalendarzowego staje się urlopem zaległym.
PRZYKŁAD
Pracownikowi stowarzyszenia w 2011 r. przysługiwało 20 dni urlopu wypoczynkowego, z czego wykorzystał on jedynie 16 dni. Pracownik nie wykorzystał 4 dni urlopu na żądanie. Czy urlop ten jest urlopem zaległym pracownika i czy w 2012 r. przysługuje mu w związku z tym 8 dni urlopu na żądanie?
Niewykorzystane 4 dni urlopu od stycznia 2012 r. stały się urlopem zaległym. Na rok 2012 nie przeszło natomiast prawo do urlopu na żądanie w zwiększonym wymiarze. Urlop na żądanie przysługuje pracownikowi w wymiarze nie większym niż 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Nieskorzystanie przez pracownika z prawa do takiego urlopu w jednym roku nie powoduje przejścia tego uprawnienia na rok następny. Dni urlopu na żądanie to dni zwykłego urlopu wypoczynkowego - udzielanego jedynie w szczególny sposób. Dlatego też dni niewykorzystanego w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie, z początkiem następnego roku stają się dniami "zwykłego" zaległego urlopu wypoczynkowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right