Artykuł
Księgowanie wyniku finansowego organizacji
Organizacje non profit mają prawo prowadzić działalność gospodarczą. Przepisy ograniczają jednak swobodne dysponowanie zyskami z tej działalności. Dochód z działalności gospodarczej musi być bowiem przeznaczony wyłącznie na realizację celów statutowych. Ograniczenie to zakłada określone zasady zarówno w zakresie ewidencji kosztów i przychodów, jak i rozliczenia wyniku finansowego.
Każda organizacja non profit może podjąć działalność gospodarczą w celu pozyskiwania dodatkowych środków na prowadzenie działalności statutowej. W takim przypadku organizacja staje się przedsiębiorcą, a co za tym idzie - musi stosować w pełnym zakresie przepisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Organizacja powinna mieć dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości. W dokumentacji takiej muszą znaleźć się m.in. informacje dotyczące metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego. W zakładowym planie kont - stanowiącym jeden z elementów tej dokumentacji - należy ustalać przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, w tym zasady ewidencji wyniku finansowego.
Konto "Wynik finansowy"
Wynik finansowy organizacji księguje się na specjalnym koncie przeznaczonym do ustalania wyniku finansowego netto. Jest to konto 860 "Wynik finansowy". Saldo Wn konta "Wynik finansowy" oznacza stratę bilansową, a saldo Ma oznacza zysk bilansowy netto.
Jeżeli organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, ustalanie wyniku finansowego powinno nastąpić według rachunku wyników - zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. Natomiast w przypadku gdy organizacja podejmie działalność gospodarczą, możliwe jest:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right