Artykuł
Rozliczanie czasu pełnienia dyżuru
Specyfika działalności niektórych organizacji pozarządowych - zwłaszcza tych nastawionych na pomoc różnym grupom osób potrzebujących - wymaga niekiedy pozostawania w gotowości do pracy również poza normalnymi godzinami pracy. Gotowość ta przybiera najczęściej formy dyżurów.
Krystyna Kwapisz
Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy. W zależności od tego, czy podczas dyżuru dany pracownik wykonuje pracę, czy tylko pozostaje w pogotowiu, a także w zależności od miejsca jego pełnienia, czas ten jest inaczej kwalifikowany - a tym samym inaczej wynagradzany.
Dyżur w zakładzie pracy lub miejscu wskazanym przez pracodawcę
Za czas takiego dyżuru pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Stosuje się tu zasadę jeden do jednego, czyli za każdą godzinę dyżuru przysługuje godzina czasu wolnego. Nie ma znaczenia to, w jaki dzień był pełniony dyżur - czy był to dzień roboczy, sobota, czy święto. Nie ma także znaczenia pora jego pełnienia - czy było to w godzinach nocnych, czy w ciągu dnia.
Czas wolny za czas dyżuru przeznaczony jest na wypoczynek pracownika. Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) nie ustalają jednak okresu, w którym powinien być on udzielony. Pracodawca może więc rozstrzygnąć tę kwestię w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeżeli termin udzielenia czasu wolnego nie zostanie uregulowany w tych aktach, pracodawca udziela go według swojego uznania - biorąc pod uwagę zapewnienie normalnej organizacji pracy i wnioski pracownika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right