Rozliczenie podatkowe świadczeń dla pracowników i dla wolontariuszy
Zbliża się koniec roku podatkowego, co oznacza dla organizacji non profit jako pracodawców (płatników) okres wzmożonych obowiązków związanych z rozliczeniami podatkowymi. Warto przypomnieć, od których świadczeń pracowniczych w trakcie 2010 r. należało potrącać zaliczki na podatek i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, a które z nich pozostawały wolne od tych obciążeń.
Agnieszka Zawadzka
Tematyka rozliczeń jest o tyle istotna, że pracownik (podatnik) nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez pracodawcę (płatnika) podstawy opodatkowania przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście czy z praw majątkowych - do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. Zatem to pracodawca jako płatnik odpowiada za podatek niepobrany lub pobrany a niewpłacony - chyba że nie został on pobrany z winy pracownika/podatnika (art. 26a Ordynacji podatkowej).
Przychody i dochód pracownika
Przychodami ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty - niezależnie od źródła finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się w szczególności:
● wynagrodzenia zasadnicze,
● wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
● różnego rodzaju dodatki (np. dodatek z tytułu sprawowanej funkcji),
● nagrody,
ekwiwalenty za niewykorzystany urlop (obecnie jest on wypłacany tylko w razie ustania stosunku zatrudnienia),