Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-08-01

Jak w trakcie roku wybrać zwolnienie z VAT lub z niego zrezygnować

Organizacja, która, rozpoczynając działalność, nie wybrała zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów, może tego dokonać później. Również organizacja, która korzysta ze zwolnienia, może z niego zrezygnować. Wymaga to spełnienia dodatkowych warunków oraz podjęcia decyzji, co w danej sytuacji jest korzystniejsze.

Wybór zwolnienia ze względu na wysokość obrotów jest suwerenną decyzją podatnika. Dokonując takiego wyboru, należy wziąć pod uwagę okoliczności prowadzonej działalności. Wybór zwolnienia jest korzystny gdy:

● podatnik nie dokonuje dużych inwestycji,

● jego nabywcami nie są podatnicy VAT,

● podatnik nie wykonuje tylko czynności opodatkowanych lub czynności te nie stanowią większości.

Jak wybrać zwolnienie

Organizacja, która stwierdzi, że w jej przypadku wybór zwolnienia jest korzystny, może to zwolnienie wybrać po spełnieniu warunków ustawowych.

Przepisy umożliwiają wybór zwolnienia w następujących sytuacjach: u podatnika rozpoczynającego wykonywanie czynności podlegających VAT, z wyjątkiem czynności zwolnionych, a także u podatnika, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

infoRgrafika

W pierwszym przypadku podatnik ma zawsze wybór, czy od razu się rejestruje, czy może poczeka z tą decyzją i będzie korzystał ze zwolnienia. Kwota limitu jest jednak uzależniona od tego, w jakim okresie roku podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00