Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-05-13

Użyczenie, najem bądź wniesienie aportem sprzętu medycznego

Fundacja prowadziła przychodnię. Obecnie zamierza zlikwidować tę działalność. Posiadany sprzęt chce użyczyć, wynająć lub wnieść aportem do spółki z o.o. Jakie skutki podatkowe wywołają poszczególne czynności? Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?

Krzysztof Lis

Użyczenie sprzętu spowoduje powstawanie przychodu w spółce, natomiast fundacja nie uzyska żadnych korzyści. Najem pozwoli na uzyskiwanie stałych przychodów wynikających z umowy najmu. Natomiast wniesienie sprzętu aportem do spółki umożliwi otrzymywanie dywidendy, której wysokość jest teoretycznie nieograniczona. Zależy ona od przyszłej sytuacji finansowej spółki.

Użyczenie sprzętu spółce

Użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Użyczenie sprzętu medycznego wydaje się jednym z najbardziej niekorzystnych podatkowo rozwiązań.

Spółka, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), uzyska w ten sposób przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00