Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-04-01

Kiedy organizacji opłaca się rozliczać kwartalnie

Organizacja pozarządowa - jeśli jest zobowiązana zarejestrować się jako podatnik VAT - powinna rozważyć wybór jednej z kwartalnych metod rozliczeń. Zwalnia ją to między innymi ze składania miesięcznych deklaracji. Nie zawsze jednak wybór kwartalnego rozliczenia będzie dla organizacji korzystny. Należy pamiętać, że wybierając kwartalną metodę rozliczeń, trzeba ją później stosować przez 4 kwartały. Aby ułatwić podjęcie decyzji o sposobie rozliczeń, omawiamy plusy i minusy każdej metody kwartalnej.

Joanna Dmowska

Od 1 stycznia 2009 r. podatnik może wybrać następujące sposoby rozliczeń kwartalnych: metodę kasową - jeśli jest małym podatnikiem, rozliczenie kwartalne bez metody kasowej - jeśli jest małym podatnikiem, rozliczenie kwartalne - gdy nie jest małym podatnikiem.

Kto jest małym podatnikiem

Ustawa o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) definiuje, kogo możemy uznać za małego podatnika. Decydujące znaczenie ma w tym przypadku wielkość sprzedaży. Małym podatnikiem może być podatnik VAT, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. W 2009 r. małym podatnikiem może być podatnik, u którego wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty 4 053 000 zł. Odrębny limit ustalono dla podatników, u których podstawą opodatkowania jest prowizja.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00