Artykuł
Ewidencja różnic kursowych w jednostkach non profit
Różnice kursowe będą występowały właściwie w każdej organizacji, która utrzymuje kontakty z partnerami zagranicznymi lub która pożycza środki finansowe w walutach obcych, posiada konto walutowe itp. Księgowanie różnic kursowych jest o tyle kłopotliwe, że nieco inaczej ustala się je według prawa bilansowego, a inaczej według prawa podatkowego. Poniżej przedstawiamy zasady ujmowania tych różnic w rozbiciu na różnice kursowe na rozrachunkach, na środkach własnych i na kredytach (pożyczkach).
Marianna Sobolewska
Operacje wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia - o ile inne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych, nie stanowią inaczej - odpowiednio po kursie (art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości):
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,
2) średnim, ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.
Na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych:
składniki aktywów (z wyłączeniem udziałów w jednostkach podporządkowanych wycenianych metodą praw własności) i pasywów - po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez NBP,