Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Czynny żal pozwala uniknąć kar przewidzianych przez Kodeks karny skarbowy

Czynny żal to rodzaj informacji, oświadczenia, nazywany często samooskarżeniem. Pozwala uniknąć kar przewidzianych przez Kodeks karny skarbowy (dalej: k.k.s.).

Piotr domański

Podstawą do skorzystania z czynnego żalu jest art. 16 k.k.s. Po spełnieniu wymagań zawartych w tym przepisie sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego nie podlega karze.

Warunki skorzystania z czynnego żalu

1. Zawiadomienie organu ścigania o czynie

Podstawowym warunkiem skuteczności czynnego żalu jest zawiadomienie organu, który zgodnie z przepisami powinien ścigać dany czyn zabroniony. Jest to rodzaj „transakcji wiązanej”. Przykładowo - dzięki informacji złożonej przez księgową lub prezesa stowarzyszenia, że stowarzyszenie nie zarejestrowało się jako podatnik VAT oraz nie składało deklaracji VAT-7, osoby te mogą uniknąć zapłaty wysokiej grzywny lub nawet skazania przez sąd i wpisania do rejestru osób skazanych. Natomiast organy podatkowe pozyskują informację o powstałej sytuacji w stowarzyszeniu, odzyskują zaległy podatek VAT wraz z odsetkami i nie muszą ponosić kosztów postępowania kontrolnego w tej sprawie.

2. Odpowiedni zakres informacji

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00