Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-01

Cesja umowy leasingu samochodu osobowego

Cesja umowy leasingu samochodu pociąga za sobą wiele konsekwencji w podatkach (dochodowym, VAT). Dotyczy to zarówno podmiotu dotychczas korzystającego z przedmiotu leasingu, jak i osoby trzeciej - wchodzącej w jego prawa. W praktyce umowa leasingu po dokonanej cesji dla celów podatkowych stanowi najczęściej umowę najmu albo umowę podobną do najmu - nie spełnia bowiem kryteriów określonych w ustawowej definicji leasingu. Cesja praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu przeważnie ma miejsce na podstawie aneksu do umowy leasingu operacyjnego.

Joanna Nowicka

Zacznijmy od tego, że prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu operacyjnego korzystający (leasingobiorca) ma prawo scedować na inny podmiot. Cesja, czyli cywilnoprawne wstąpienie we wszelkie prawa i obowiązki pierwotnej strony umowy leasingu (tutaj - samochodu), nie oznacza jednak wstąpienia we wszelkie podatkowe uprawnienia leasingobiorcy.

Zagadnienie cesji umowy leasingu nie jest uregulowane w przepisach podatkowych, tylko w przepisach Kodeksu cywilnego. Cesja leasingu na osobę trzecią jest prawnie dopuszczalna, jednak bez zgody finansującego korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej. W razie naruszenia tego obowiązku finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia (art. 709 § 1 i 2 k.c.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00