VAT od składek członkowskich organizacji członkowskich
Statutowa działalność organizacji członkowskich podlega, co do zasady, zwolnieniu od opodatkowania VAT. Jednak i tu pojawiają się liczne problemy. Po pierwsze: jaki jest zakres statutowej działalności tych organizacji objętej zwolnieniem od podatku VAT? Po drugie: czy organizacje te mogą wykonywać w ramach składki członkowskiej (odpłatnością będzie tu składka członkowska) czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT według określonych stawek? Jeśli tak, to jaka to będzie stawka VAT?
Elżbieta Rogala
Na początku należy przywołać treść przepisu wprowadzającego zwolnienie od podatku VAT działalności organizacji członkowskich. Mianowicie chodzi tu o „usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe)”, zaliczane do grupowania statystycznego PKWiU 91. Zostały one ustawowo zwolnione od podatku VAT w poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Jednak już w tym miejscu należy podkreślić, że nie wszystkie czynności organizacji członkowskich, w tym także te określone w statucie, podlegają zwolnieniu od podatku VAT.
Takie warunki zwolnienia wynikają wprost z poz. 10 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Oznacza to, że jeśli usługi świadczone przez organizacje członkowskie mieścić się będą w odrębnym grupowaniu PKWiU (tj. innym niż PKWiU 91), to podlegać one muszą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na ogólnych zasadach, gdyż zwolnienie od VAT dotyczące statutowych usług organizacji członkowskich ich nie obejmie.
(samego stowarzyszenia), tj. z jego bieżącą działalnością i realizowaniem jego celów statutowych. Przy czym - co okaże się istotne później - czym innym jest realizacja celów statutowych, a czym innym środki do tego prowadzące.