Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-04-01

Odpisy aktualizujące wartość aktywów w organizacjach pozarządowych

Te jednostki non-profit, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą (ale nie muszą) respektować zasady ostrożnej wyceny. Fakt ten powinien być ujęty w dokumentacji przyjętych zasad (polityki) rachunkowości (tzn. decyzja o rezygnacji lub respektowaniu zasady ostrożności). Jeżeli jednak jednostka non-profit podejmie działalność gospodarczą, to z momentem jej rozpoczęcia musi stosować w całej rozciągłości przepisy ustawy o rachunkowości odnoszące się do jednostek prowadzących działalność gospodarczą (§ 4 rozporządzenia).

Zasada ostrożnej wyceny - istota
Charakterystykę zasady ostrożnej wyceny określa art. 7 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nią poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty). Zasada ta nakazuje uwzględnić w wyniku finansowym (bez względu na jego wysokość), zmniejszenie wartości użytkowej lub handlowej składników majątkowych, w postaci:
• planowanych odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
• odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych spowodowanych trwałą utratą ich wartości,
• odpisów aktualizujących wartość aktywów, jeżeli cena ich nabycia (pomniejszona o ewentualnie dokonane dotychczas odpisy wartości tych składników) jest wyższa od ceny sprzedaży netto lub ceny (wartości) rynkowej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00