Data publikacji: 01.07.2003
Gdy przychodzi inspektor kontroli skarbowej...
W poprzednim numerze opisywaliśmy procedurę wszczęcia kontroli skarbowej. Niniejszy artykuł przedstawia jej przebieg, a także prawa i obowiązki kontrolowanego.
W praktyce często się zdarza, że kontrolujący informują kontrolowanego o jego prawach i obowiązkach wynikających jedynie z ustawy o kontroli skarbowej, a nie o wszystkich jego prawach, tj. wynikających również np. z Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z ustawą o kontroli skarbowej na inspektora nałożono obowiązek przestrzegania zasady poszanowania godności człowieka oraz respektowania innych praw i wolności obywatelskich. Mamy zatem pełne prawo wymagać od kontrolujących zachowania spełniającego powyższe normy.
Niedopuszczalne jest zatem lekceważące wyrażanie się o kontrolowanym czy jego pracownikach, a tym bardziej używanie przez inspektora lub jego pomocników słów powszechnie uważanych za obraźliwe, czy też aroganckie (np. zwracanie się do kontrolowanego per „ty”).
Nasze obowiązki
Jeżeli chodzi o obowiązki kontrolowanego, to najogólniej rzecz ujmując jego obowiązkiem jest umożliwienie inspektorowi dokonania czynności kontrolnych objętych zakresem kontroli.
Zgodnie z ustawą o kontroli skarbowej kontrolowany jest obowiązany m.in. do:
• udostępnienia obiektów, urządzeń i składników majątkowych, których badanie wchodzi w zakres kontroli skarbowej
• zapewnienia wglądu w dokumentację i prowadzone przez niego ewidencje objęte zakresem kontroli