Data publikacji: 01.06.2003
Rozliczenie darowizny
Moja firma chce dokonać darowizny na cel społecznie użyteczny, jednak wiemy, że nie we wszystkich przypadkach jest możliwe dokonanie odliczenia podatkowego. Jakie warunki powinna spełniać umowa darowizny i na jaki cel powinna zostać przeznaczona, aby dokonanie darowizny było podatkowo skuteczne?
Kilka słów o umowie darowizny...
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawowym elementem umowy darowizny jest więc jej nieodpłatność, dlatego darczyńca nie ma względem obdarowanego żadnego rodzaju roszczeń finansowych ani w momencie dokonywania darowizny, ani po jej dokonaniu. Może on jedynie (jeżeli zostało to określone w umowie darowizny) żądać, zgodnie z art. 894 Kodeksu cywilnego, wypełnienia polecenia, chyba że ma ono wyłącznie na celu korzyść obdarowanego.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Taką swoistą formą darowizny może być umowa sponsoringu, w której w zamian za określone korzyści obdarowany zobowiązuje się, na przykład, do eksponowania haseł reklamowych darczyńcy.
Kodeks cywilny (w art. 889) wskazuje, jakiego rodzaju bezpłatne przysporzenia nie będą umowami darowizny. Ma to miejsce wtedy, gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami k.c. oraz gdy ktoś zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się, prawo jest uważane za nie nabyte.
Umową darowizny nie będzie więc nieodpłatne świadczenie pozostające umową użyczenia, pożyczki, zlecenia, przechowywania i poręczenia, jak również jednostronnym zrzeczeniem się prawa własności na rzecz gminy.