Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-06-01

VAT w działalności fundacji, stowarzyszeń, związków zawodowych

Organizacje non-profit łączy fakt, iż prowadzona przez nie działalność gospodarcza nie stanowi dla nich racji bytu, a zysk z niej uzyskiwany ma być przeznaczany na wskazane w ustawach cele organizacji. Obecnie podmiotom tym nie przysługuje generalne zwolnienie podmiotowe w podatku dochodowym od osób prawnych ani też w podatku VAT.

Nowa ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przewiduje - w odniesieniu do tych stowarzyszeń i fundacji, które spełniają przesłanki uznania ich za organizacje pożytku publicznego - zwolnienie od podatku m.in. dochodowego od osób prawnych, opłaty skarbowej, podatku od czynności cywilnoprawnych, należności celnych w zakresie prowadzonej działalności pożytku publicznego.
Zwolnienie to w obecnym kształcie ustawy nie obejmuje jednak zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Stowarzyszenie jest zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad, lecz dochód z tej działalności nie może być przeznaczony do podziału między jego członków, ale ma służyć wyłącznie realizacji celów statutowych.
Również , mimo iż głównym celem tych organizacji jest reprezentowanie i obrona praw, interesów zawodowych i socjalnych ludzi pracy, mogą prowadzić działalność gospodarczą. Artykuł 24 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych stanowi, iż dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez związki zawodowe służy realizacji ich zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału pomiędzy członków.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00