Ściąga. Procedura tworzenia zfśs krok po kroku
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej zfśs, Fundusz) jest instytucją o charakterze socjalnym, zasilaną środkami pracodawcy, wspierającą finansowo i rzeczowo osoby uprawnione do korzystania z zfśs, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Obowiązek utworzenia Funduszu nie dotyczy wszystkich pracodawców. Podmioty zwolnione z tego obowiązku mogą dobrowolnie prowadzić działalność socjalną w tej formie.
Sprawdź, czy jesteś pracodawcą, który musi utworzyć Fundusz (krok 1). Jeżeli tak jest oraz nie zamierzasz zrezygnować z zfśs, przejdź do obowiązków związanych z prowadzeniem Funduszu (opisanych w krokach 2-7).
Jeżeli nie masz obowiązku prowadzenia działalności socjalnej w formie zfśs ze względu na stan zatrudnienia, możesz podjąć swobodną decyzję o jego utworzeniu i skorzystać z przywilejów w zakresie zwolnienia ze składek ZUS i podatku świadczeń przekazanych z tego Funduszu uprawnionym osobom.
Krok 1. Sprawdź, czy masz obowiązek utworzenia Funduszu
Fundusz tworzą obowiązkowo tylko wybrane grupy pracodawców (czyli podmioty zatrudniające pracowników, tj. osoby na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę), do których należą: