Porada
Jakie koszty sądowe poniesie pracodawca po zmianie opłat za pełnomocników
Pracodawca, decydując się na proces z pracownikiem, powinien skalkulować, jakie wydatki poniesie, gdy nie uda mu się wygrać sprawy, i w tym kontekście rozważyć ugodowe zakończenie sporu. W przypadku przegranej sprawy sądowej pracodawca zostaje bowiem obciążony jej kosztami. Jeżeli spór rozpoczął swój bieg przed 27 października 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z wyboru, zasadniczo stawki są o 25% wyższe w stosunku do obecnie obowiązujących. W przypadku gdy sprawa została wszczęta przed 2 listopada 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z urzędu, stawki dotyczące niektórych spraw są wyższe nawet o 100%.
Na wysokość kosztów, które pracodawca musi ponieść, gdy sąd uwzględni powództwo pracownika, składają się:
● koszty procesu, które pracodawca opłaca we własnym zakresie, oraz
● koszty sądowe poniesione tymczasowo przez Skarb Państwa - jeśli pracownik był z nich zwolniony.
Jeśli pracodawca wnosi pozew przeciwko pracownikowi, już na wstępie ponosi koszty sądowe w postaci opłaty, którą należy uiścić, aby został nadany bieg sprawie.
Pełnomocnik z wyboru
Największym obciążeniem dla pracodawcy w zakresie kosztów procesu zwracanych wygrywającemu pracownikowi jest wynagrodzenie i wydatki adwokata lub radcy prawnego wynajętego przez pracownika. Tylko wtedy, gdy pracownik broni się sam, koszty te w ogóle mogą nie powstać. W sprawach wszczętych w danej instancji przed 27 października 2016 r. w przypadku ustanowienia pełnomocnika z wyboru stawki adwokackie i radcowskie są wyższe o 25%. Po 26 października 2016 r. nic się nie zmieniło w zakresie ustalania opłat za udział pełnomocnika z wyboru w postępowaniu przed sądem II instancji, które wynoszą:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right