Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-02-17

Jak obsadzać wyższe stanowiska w służbie cywilnej po zmianach od 23 stycznia 2016 r.

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej będą obsadzane w drodze powołania, a nie - jak dotychczas - na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru. To najważniejsza zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 23 stycznia 2016 r.

ZMIANY 2016

Obowiązująca od 23 stycznia 2016 r. nowelizacja ustawy o służbie cywilnej wprowadziła m.in. zmiany w przepisach określających wymagania, jakie musi spełniać osoba powoływana na stanowisko Szefa Służby Cywilnej. Zniosła też Radę Służby Cywilnej. Organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów w sprawach służby cywilnej będzie Rada Służby Publicznej. Jednak najważniejszą zmianą wprowadzoną nowelizacją są nowe zasady obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej.

Powołanie zamiast naboru

Dotychczas wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. W ściśle określonych w ustawie o służbie cywilnej przypadkach obsadzenie wyższego stanowiska w służbie cywilnej mogło nastąpić także w drodze przeniesienia lub oddelegowania. Od 23 stycznia 2016 r. wszystkie wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej będą obsadzane w drodze powołania (art. 53a ustawy o służbie cywilnej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00