Czy po zwrocie pracownikowi składek ZUS płatnik powinien przeliczyć i wyrównać zasiłek
Jeżeli w danym miesiącu doszło do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek i składki zostały naliczone tylko od części przychodu, a składka na ubezpieczenie chorobowe od całości przychodu, to ustalając wynagrodzenie za ten miesiąc pracodawca musi obliczyć średni wskaźnik potrąconych pracownikowi w tym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne. Wówczas w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się przychód pomniejszony o średni wskaźnik składek.
Podstawę wymiaru zasiłków ustala się:
● jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy albo
● odpowiednio jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem wskazanych 12 miesięcy kalendarzowych (art. 36 ustawy zasiłkowej).
Uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenie za dany miesiąc należy pomniejszyć o zastosowaną w danym miesiącu stopę procentową potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).
W efekcie, jeżeli w danym miesiącu doszło do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek (w 2015 r. - 118 770 zł) oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostały naliczone tylko od części przychodu, a składka na ubezpieczenie chorobowe od całości przychodu, to ustalając wynagrodzenie za ten miesiąc (w celu uwzględnienia go w podstawie wymiaru zasiłku) pracodawca musi obliczyć średni wskaźnik potrąconych pracownikowi w tym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie o ten średni wskaźnik powinien pomniejszyć wynagrodzenie za dany miesiąc uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku.