Artykuł
Jak przygotować plan urlopów na 2016 r. - praktyczna instrukcja
Pracodawca musi opracować plan urlopów, jeżeli istnieje u niego zakładowa organizacja związkowa, która nie wyraziła zgody na nietworzenie planu. Nie muszą go przygotowywać pracodawcy, u których nie działają związki zawodowe. Jednak nie ma przeszkód, aby plan urlopów sporządzili również pracodawcy, którzy nie mają takiego obowiązku. Dobrze skonstruowany i przestrzegany plan urlopów pomaga zapobiec powstawaniu zaległości w urlopach pracowników.
Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku, za który przysługuje (art. 161 Kodeksu pracy). Jeżeli jednak z różnych powodów tak się nie stanie, np. w przypadku przerwania urlopu lub konieczności przesunięcia jego terminu, zaległy urlop powinien zostać wykorzystany najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy).
Nieudzielanie przez pracodawcę pracownikom urlopów wypoczynkowych, nieuzasadnione i regularne przesuwanie urlopów na kolejny rok kalendarzowy oraz niewykorzystanie zaległych urlopów do 30 września kolejnego roku - to często wskazywane przez Państwową Inspekcję Pracy wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Są one zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).
Udzielanie urlopów wypoczynkowych
Co do zasady, urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów (art. 163 § 1 Kodeksu pracy). Jednak przepisy prawa pracy dają pracodawcy możliwość rezygnacji z ustalania planu urlopów (art. 163 § 1 Kodeksu pracy). W przypadku gdy w zakładzie pracy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca musi uzyskać jej zgodę na nietworzenie planu urlopów. Jeżeli w zakładzie pracy nie ma związku zawodowego, pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję w sprawie nietworzenia planu urlopów. Wówczas termin urlopu ustala w porozumieniu z pracownikiem. Nie musi konsultować tego z przedstawicielami pracowników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right