Jakie nowe obowiązki wynikają dla pracodawców z wprowadzenia od 1 stycznia 2016 r. e-zwolnień
Od 1 stycznia 2016 r. pacjent będzie mógł otrzymać od lekarza zwolnienie papierowe (na formularzu ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast od 1 stycznia 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. W związku z tym wszystkie jednostki budżetowe, aby móc otrzymywać zwolnienia lekarskie, będą musiały założyć profil elektroniczny PUE.
Aby korzystać z możliwości, jakie dają zwolnienia elektroniczne (e-ZLA), należy założyć profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Obowiązek założenia profilu informacyjnego do końca grudnia 2015 r. dotyczy płatników, którzy przekazują do ZUS dokumenty rozliczeniowe drogą elektroniczną (rozliczają składki za więcej niż 5 ubezpieczonych). Pozostali płatnicy nie mają takiego obowiązku, ale mogą to zrobić dobrowolnie.
Przepisy nie przewidują sankcji za niewypełnienie tego obowiązku. Jeśli jednak płatnik składek nie założy profilu na PUE, pozbawi się dostępu do danych o elektronicznych zwolnieniach lekarskich. Nie ma to wpływu na możliwość wystawiania takich zwolnień przez lekarza.