Wysokość uposażenia funkcjonariuszy za czas choroby po zmianach
Od 1 czerwca br. funkcjonariusze za czas niezdolności do pracy mają prawo do uposażenia w wysokości 80%, a nie jak dotychczas 100%. Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim może być również zweryfikowany przez przełożonego albo osobę przez niego upoważnioną pod kątem prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy.
Zmiany zasad wynagradzania za czas niezdolności do pracy dotyczą:
● policjantów,
● strażaków,
● funkcjonariuszy: Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej,
● żołnierzy zawodowych.
Funkcjonariuszom wyżej wymienionych służb przebywającym na zwolnieniu lekarskim przysługuje uposażenie za czas niezdolności do pracy, ale też za czas sprawowania opieki nad chorym i zdrowym członkiem rodziny w wysokości 80%, a nie jak dotychczas 100% uposażenia. Przewidziano jednak również sytuacje, gdy funkcjonariusz zachowuje prawo do 100% uposażenia, np. z tytułu wypadku przy pracy (zob. schemat).
Funkcjonariusz zachowuje prawo do pełnego uposażenia w sytuacji, gdy jest niezdolny do służby na skutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby oraz w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej ze służby.