Artykuł
Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3a - najczęstsze błędy
Druk ZUS Z-3a stanowi podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego oraz świadczeń dla osób niebędących pracownikami. Zawarte w druku informacje mają decydujący wpływ na przyznanie prawa do świadczenia oraz ustalenie jego wysokości.
Formularz ZUS Z-3a ma zastosowanie do ubezpieczonych niebędących pracownikami, z wyjątkiem osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących i duchownych, do których stosuje się formularz ZUS Z-3b.
Zakłady pracy mają obowiązek wypełnić formularz ZUS Z-3a, jeżeli:
● płatnik składek nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym (zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych),
● świadczenia przysługują za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zarówno wtedy, gdy prawo do świadczeń powstało w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i już po jego ustaniu),
● wypłata świadczeń dotyczy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy.
Błąd 1. Zaznaczenie błędnego tytułu do ubezpieczenia
W pkt 1 ZUS Z-3a należy zaznaczyć, z jakiego tytułu ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu. Prawidłowe zaznaczenie tytułu ubezpieczenia chorobowego ma wpływ na ustalenie prawa do zasiłku chorobowego po upływie określonego okresu wyczekiwania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right