Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2014-06-28

Prawo do renty rodzinnej po reformie OFE

Środki zgromadzone przez zmarłego w II filarze emerytalnym (na subkoncie w ZUS i OFE), które nie zostaną odziedziczone, będą mogły trafić do uprawnionych członków rodziny w postaci renty rodzinnej. Nie ma przy tym znaczenia, czy o rentę wnioskują te same osoby, które odziedziczyły środki w wyniku podziału, czy inni członkowie rodziny.

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. reformująca system emerytalny wprowadziła m.in. określone zasady przenoszenia do ZUS środków zgromadzonych w OFE. Większa część tych środków (51,5%) została już przekazana do ZUS na początku lutego br. Pozostałe również będą przekazywane do ZUS:

● jednorazowo - w określonych przypadkach, np. w razie zgłoszenia wniosku o emeryturę częściową lub

● stopniowo, przez 10 lat poprzedzających osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

W przypadku gdy osoba, która przystąpiła do OFE, umrze przed przekazaniem do ZUS całości środków zgromadzonych w OFE, pozostała tam część środków zostanie odziedziczona przez uprawnionych członków rodziny zmarłego.

Środki, które przed dniem śmierci osoby zmarłej trafiły z funduszu emerytalnego do ZUS, a także te, które już wcześniej były zgromadzone na jej subkoncie (w ZUS), zostaną:

● odziedziczone przez uposażonych lub spadkobierców bądź

● będą mogły zasilić wysokość renty rodzinnej przyznanej uprawnionym członkom rodziny.

Kiedy środki zgromadzone w OFE powiększą rentę rodzinną

Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS (w tym również przeniesione z OFE) są dziedziczone, jeżeli śmierć nastąpiła nie później niż w dniu:

● złożenia wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn lub nabycia prawa do takiej emerytury (jeżeli złożenie wniosku nie jest wymagane),

● złożenia wniosku o emeryturę częściową lub

● osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn w przypadku, gdy zmarła osoba miała ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00