Artykuł
Świadczenie pieniężne, które faktycznie stanowiło wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, podlega oskładkowaniu
Jeżeli ZUS w trakcie kontroli ustali, że wypłacone pracownikowi świadczenie pieniężne stanowi w rzeczywistości wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, to od kwoty tego świadczenia pracodawca będzie musiał odprowadzić składki ZUS. Także w przypadku zawarcia ugody sądowej, na mocy której zostało wypłacone pracownikowi odszkodowanie, które faktycznie jest zaległym wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe, pracodawca jest zobowiązany zapłacić należne składki. Decydujące znaczenie ma bowiem charakter roszczenia, z jakim pracownik występuje do sądu.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej).
Za przychody ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych uznawane są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
● wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right