Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-03-12

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia

Pracownik (zleceniobiorca) może otrzymać zasiłek chorobowy nie tylko w czasie trwania ubezpieczenia, ale także po jego zakończeniu. Niezdolność do pracy z powodu choroby musi jednak trwać nieprzerwanie w czasie ubezpieczenia i po jego ustaniu albo powstać w ciągu 14 dni od dnia zakończenia ubezpieczenia i przebiegać co najmniej 30 dni.

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w czasie ubezpieczenia i trwa nieprzerwanie po jego ustaniu. Za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego zasiłek ustala i wypłaca oddział ZUS, właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.

Jeżeli zatem pracownik zachoruje w czasie trwania stosunku pracy i choruje bez przerwy po jego rozwiązaniu, wówczas pracodawca, który jest płatnikiem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, wypłaca pracownikowi należne świadczenie - wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy do dnia rozwiązania umowy o pracę włącznie. Po wypłacie przysługującego świadczenia pracodawca przekazuje dokumentację (ZUS ZLA i ZUS Z-3) do oddziału ZUS właściwego według miejsca zamieszkania pracownika, w celu podjęcia dalszej wypłaty zasiłku chorobowego.

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia, nawet jeśli w danym roku kalendarzowym nie otrzymał wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą bądź nie wykorzystał limitu 14/33 dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Pracownik w wieku 55 lat był niezdolny do pracy z powodu choroby od 17 lutego do 11 marca 2014 r. Jest to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Zatrudnienie pracownika trwało do 20 lutego 2014 r. W czasie trwania zatrudnienia za okres od 17 do 20 lutego br. (4 dni) pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Wypłatę zasiłku chorobowego za okres po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca musi przekazać do ZUS według miejsca zamieszkania pracownika. Mimo że pracownik wykorzystał tylko 4 dni wynagrodzenia za czas choroby, ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia po ustaniu zatrudnieni, tj. od 21 lutego 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00