Artykuł
Prawo do zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu rodzicielskiego za okres krótszy niż 8 tygodni w sytuacji rozwiązania umowy o pracę
Pracownica może złożyć wniosek w terminie 14 dni po porodzie o zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Może również składać wniosek na 14 dni przed rozpoczęciem każdego z tych urlopów. Każda z części urlopu rodzicielskiego musi trwać co najmniej 8 tygodni. Jeśli pracownica jest zatrudniona na czas określony i okres pozostały do rozwiązania stosunku pracy jest krótszy niż 8 tygodni, powstaje wątpliwość, czy należy jej wypłacić zasiłek macierzyński za krótszy okres.
Pracownik składa wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, a pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Niezależnie od przedstawionego wyżej trybu wnioskowania, pracownica, nie później niż 14 dni po porodzie, może wystąpić z wnioskiem o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego (w pełnym wymiarze).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right