Artykuł
Różnice w zakresie naliczania podatku oraz składki zdrowotnej od wypłaconych świadczeń chorobowych
Pracodawca wypłacający świadczenia chorobowe musi zachować ostrożność w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatku. W obliczaniu zasiłków z ubezpieczeń społecznych i wynagrodzenia chorobowego występują bowiem istotne różnice. Jedną z takich różnic jest obowiązek odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia chorobowego, przy jednoczesnym braku takiego obowiązku przy rozliczaniu zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru, przy czym część tej składki (7,75% podstawy wymiaru) jest odliczana od podatku, a resztę (1,25% podstawy wymiaru) finansuje pracownik.
Jeżeli wyliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% podstawy wymiaru jest wyższa od zaliczki na podatek, to pracodawca obniża ją do wysokości tej zaliczki (art. 83 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Składkę zdrowotną należy opłacać od:
● przychodu pracownika uzyskanego w ciągu miesiąca, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz
● wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę,
po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę w danym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne.
Należy podkreślić, że wynagrodzenie chorobowe stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast zasiłek chorobowy (a także: macierzyński, opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne) jest wyłączony z tej podstawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right