Porada
Jak liczyć 183-dniowy pobyt za granicą do celów ustalenia kraju, w którym powinno zostać opodatkowane wynagrodzenie pracownika
Prawidłowe obliczenie okresu 183 dni okresu pobytu pracownika oddelegowanego do pracy za granicą jest konieczne, aby ustalić, w którym kraju wynagrodzenie tej osoby powinno zostać opodatkowane. Do tego okresu należy zaliczać również dni wolne dla pracownika, w tym święta, a nie tylko dni faktycznie wykonywanej przez niego pracy.
Zakład pracy, co do zasady, nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Polski, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Polski i pracownik nie złoży wniosku o pobieranie zaliczek w Polsce z uwzględnieniem podatku (zaliczek) zapłaconego za granicą (art. 32 ust. 6 ustawy o pdof).
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
W przypadku państw, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, umowa ta określa, kiedy dochody pracownika polskiej firmy wykonującego pracę w innym państwie podlegają tam opodatkowaniu. Przykładowo w świetle art. 15 ust. 1 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania Polsce, otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że praca najemna jest wykonywana w Niemczech. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tamtym kraju. Jednak na podstawie art. 15 ust. 2 tej umowy, wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce otrzymuje z pracy najemnej wykonywanej Niemczech, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, jeżeli:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right