Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-10-29

Jaka wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje płatnika po przejęciu innego podmiotu

Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na podstawie stopy procentowej, która jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników. Przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie, czy wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe może podlegać sukcesji na zasadach przewidzianych dla należności podatkowych i składkowych. Wykładnia ZUS oraz orzeczenia sądów nie są w tym przypadku jednomyślne.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy (art. 27 ustawy wypadkowej). Jest nim okres obowiązywania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe należnych za okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Trzy grupy płatników

Przepisy określają dwie główne kategorie płatników na potrzeby określenia zasad ustalania wysokości stopy procentowej składki. Są nimi:

● płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz

● płatnicy zgłaszających 10 i więcej ubezpieczonych.

Zasady ustalania liczby ubezpieczonych do celów ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określa art. 28 ust. 3 i 4 ustawy wypadkowej.

Zasady ustalania stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe w zależności od liczby osób podlegających temu ubezpieczeniu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00