Porada
Zmiany w czasie pracy - jakie korzyści przyniosą pracodawcom
Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy i możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy, w ramach którego będzie można naruszać dobę pracowniczą, to najważniejsze zmiany, jakie będą obowiązywały w zakresie czasu pracy. Zostały one wprowadzone ustawą z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych.
Omawiana nowelizacja znacznie uelastycznia dotychczasowe rozwiązania z zakresu czasu pracy. Dzięki tym zmianom pracodawca otrzymał narzędzia podobne do zawartych w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, której okres obowiązywania upłynął 31 grudnia 2011 r.
Wydłużone okresy rozliczeniowe
Nowe rozwiązania to niemal rewolucja, jeżeli chodzi o długość okresów rozliczeniowych czasu pracy. Regulacje te zakładają bowiem, że w każdym systemie czasu pracy okres rozliczeniowy może być przedłużony maksymalnie do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami:
● obiektywnymi,
● technicznymi,
● dotyczącymi organizacji pracy.
W porównaniu z obowiązującymi do tej pory rozwiązaniami, zgodnie z którymi w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób mógł być wprowadzony okres rozliczeniowy nieprzekraczający 6 miesięcy, a jeżeli było to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy - okres rozliczeniowy nieprzekraczający 12 miesięcy, zmianę należy uznać za daleko idącą.
UWAGA!
Po zmianie przepisów dopuszczalne będzie wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy.
Dodatkowo poprzednio obowiązujące przepisy wprost wyłączały możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 6 lub 12 miesięcy w systemach równoważnego czasu pracy, pracy w ruchu ciągłym, systemu weekendowego czy skróconego tygodnia pracy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy przed nowelizacją). Zatem w praktyce każdy z pracodawców w każdym systemie czasu pracy będzie mógł wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy, powołując się na względy organizacyjne i nie będzie możliwości zakwestionowania tej podstawy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right