Artykuł
W jaki sposób wypełnić zaświadczenie (oświadczenie) dla osób uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego
Pracodawcy (zleceniodawcy) muszą przesłać do ZUS do 31 maja 2013 r. zaświadczenia o przychodzie osób pobierających świadczenie/zasiłek przedemerytalny za okres od 1 marca 2012 r. do 28 lutego 2013 r. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność przesyłają do ZUS własne oświadczenie o wysokości osiągniętego przychodu.
Jest to drugi rok rozliczeniowy, w którym przychody osób na świadczeniach/zasiłkach przedemerytalnych będą rozliczane na nowych zasadach. Na stronie internetowej ZUS nie ma jednak urzędowego wzoru zaświadczenia o przychodzie. Zaświadczenie to może zatem przybrać dowolną formę (tabeli, opisu). Ważne, aby płatnik składek w zaświadczeniu podał:
● swoje dane,
● dane osoby ubezpieczonej, dla której wystawia zaświadczenie, tj. imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz okres, w którym jest (była) zatrudniona,
● datę i miejscowość wystawienia zaświadczenia,
● nazwę i adres jednostki ZUS wypłacającej świadczenie,
● numer i symbol świadczenia przysługującego osobie ubezpieczonej,
● kwotę przychodu (z rozbiciem na poszczególne miesiące) wypłaconego w poprzednim roku rozliczeniowym.
Okres, jaki należy uwzględnić w zaświadczeniu
Obowiązek rozliczenia świadczeń/zasiłków przedemerytalnych powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego. W przypadku tych świadczeń - odmiennie niż ma to miejsce przy emeryturach i rentach, gdzie są rozliczane przychody osiągane w latach kalendarzowych - ZUS dokonuje rozliczenia zarobków osiągniętych w okresie od 1 marca danego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych). Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right