Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-03-29

Zatrudnienie pracownika na niepełny etat - jakie obowiązki ma pracodawca

Z zatrudnieniem pracownika na część etatu wiążą się szczególne obowiązki pracodawcy. Musi on przede wszystkim ustalić w porozumieniu z pracownikiem w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad wymiar jego czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnej pensji, do dodatku do wynagrodzenia. Poza tym musi przestrzegać zasady proporcjonalnego zmniejszenia uprawnień pracownika do czasu jego pracy. Dotyczy to m.in. pensji i innych świadczeń pracowniczych oraz urlopu wypoczynkowego.

Określenie wymiaru etatu jest jednym z podstawowych elementów umowy o pracę. Jeżeli w umowie o pracę strony nie ustalą wymiaru czasu pracy, przyjmuje się, że pracownik wykonuje pracę na pełny etat. Wymiar etatu można określić przez podanie ułamka (np. 1/4 etatu) albo opisowo (np. pracownik jest zatrudniony w połowie wymiaru czasu pracy przewidzianego dla pełnego etatu).

W umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy można ustalić także rozkład czasu pracy pracownika. Ustalając ten rozkład dla niepełnoetatowca można zapisać w umowie o pracę różną liczbę godzin pracy w poszczególne dni. Ważne jest, aby ustalona w taki sposób liczba godzin pracy odpowiadała wymiarowi etatu.

Przykład zapisu umowy o pracę niepełnoetatowca dotyczący rozkładu czasu pracy

(...) Pracownica jest zatrudniona w wymiarze połowy etatu i pracuje 5 dni w tygodniu po 4 godziny na dobę, przeciętnie 20 godzin na tydzień.

Precyzyjne określenie rozkładu czasu pracy w umowie o pracę nie jest jednak często stosowane. W przypadku bowiem zmiany rozkładu czasu pracy trzeba byłoby zmienić również umowę o pracę. Jeżeli pracownik nie zgodzi się na taką zmianę za porozumieniem stron, to jest ona dopuszczalna tylko w drodze wypowiedzenia zmieniającego, gdy umowa przewiduje możliwość wypowiedzenia. Wówczas pracodawca będzie mógł zmienić rozkład czasu pracy dopiero po zakończeniu okresu wypowiedzenia, jeżeli pracownik zgodzi się na zaproponowaną zmianę. Może to doprowadzić do kłopotów organizacyjnych pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00