Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-12-22

Jak planować pracę w równoważnym systemie czasu pracy

Planując pracę w systemie równoważnego czasu pracy pracodawca powinien pamiętać przede wszystkim o prawidłowym ustaleniu wymiaru czasu pracownika w danym okresie rozliczeniowym, a także o nienaruszaniu okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego. Pracodawca nie może również planować pracy w godzinach nadliczbowych, ponieważ jest to zabronione.

System równoważnego czasu pracy może być wprowadzony w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie posiada takich przepisów wewnątrzzakładowych (art. 150 Kodeksu pracy). System ten może być wprowadzony wówczas, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją.

Pracownicy zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy mogą mieć przedłużony wymiar czasu pracy do 12 godzin na dobę w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym (art. 135 § 1 Kodeksu pracy). W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony do 3 miesięcy. Natomiast przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy może wynosić 4 miesiące.

Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 16 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym (art. 136 Kodeksu pracy). Natomiast w przypadku pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym (art. 137 Kodeksu pracy). W odniesieniu do pracowników, których norma dobowa może zostać wydłużona do 24 godzin na dobę, możliwe jest wydłużenie okresu rozliczeniowego do 3 lub 4 miesięcy w takich samych sytuacjach, jak w przypadku pracy w systemie równoważnym czasu pracy przedłużonym do 12 godzin na dobę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00