Ile wyniesie wymiar czasu pracy w 2012 r.
Metodę obliczania obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy określa Kodeks pracy. Na tej podstawie jest ustalana liczba godzin pracy, jaką w ramach zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy ma do przepracowania każdy z pracowników w okresie rozliczeniowym.
Do prawidłowego ustalenia wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym konieczna jest znajomość pojęcia "tygodnia pracy" obowiązującego na podstawie przepisów prawa pracy. Przez tydzień pracy należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego (art. 128 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy).
W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r., zmienił się sposób obliczania wymiaru czasu pracy. Po nowelizacji przepisów, wymiaru czasu pracy nie obniża święto, które przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dotychczas tylko w przypadku, gdy święto występowało w niedzielę, nie obniżało ono wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Wprowadzona zmiana spowodowała, że pracownicy mają różne wymiary czasu pracy w zależności od tego, w jakim rozkładzie czasu pracują. Na wymiar czasu pracy wpływa bowiem to, jakie dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy ustalił pracodawca. Inny wymiar czasu pracy będą mieli zatem pracownicy pracujący od poniedziałku do piątku, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a inny pracownicy pracujący od wtorku do soboty, którzy mają wolne poniedziałki. Wymiar czasu pracy będzie zależał od tego, w jakie dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy przypadną święta.