Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-12-07

Czy pracownik, który dojeżdża do pracy służbowym samochodem, uzyskuje przychód ze stosunku pracy

Często stosowanym przez pracodawców bonusem motywującym do pracy są różnego rodzaju nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników. Mimo że skutecznie wpływają na poprawę wizerunku pracodawcy, najczęściej znacznie obciążają budżet pracownika.

Pracownik, którzy korzysta z pojazdu służbowego do celów prywatnych, nawet jeśli jest to wyłącznie dojazd do pracy i z pracy, uzyskuje w ten sposób przychód ze stosunku pracy. W większości przypadków przychód ten musi zostać doliczony do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz do podstawy opodatkowania.

Sposób ustalenia wysokości przychodu, a tym samym podstawy opodatkowania i oskładkowania, może się różnić w zależności od udziału pracownika i pracodawcy w kosztach związanych z użytkowaniem tego pojazdu.

Przychód do opodatkowania

Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia w formie udostępnienia pracownikowi służbowego pojazdu do celów prywatnych należy ustalać według cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia . Przy wycenie świadczenia należy wziąć pod uwagę markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie, a także zasady korzystania - kto ponosi opłaty za paliwo, naprawy itp. Wszystko to należy porównać z cenami usług świadczonych przez firmy działające na tym samym terenie co pracodawca, zajmujące się wynajmem samochodów. Sprawdzać należy ceny odpowiednie do pojazdu wykorzystywanego przez pracownika (zob. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 stycznia 2010 r., sygn. IPPB2/415-666/09-4/MG).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00