Porada
O jaką pomoc będą mogli starać się pracodawcy i pracownicy poszkodowani przez powódź
Pracodawcy i pracownicy, którzy zostali poszkodowani w wyniku majowej i czerwcowej powodzi, od 9 lipca 2010 r. mogą się ubiegać o pomoc. Pracodawcy mogą liczyć m.in. na: zwolnienie z podatku nieodpłatnych świadczeń związanych z usuwaniem skutków powodzi, wydłużenie terminu zapłaty składek ZUS, uzyskanie pożyczki na wypłatę wynagrodzeń. Zatrudniony, który nie stawił się do pracy z powodu powodzi, będzie miał usprawiedliwioną nieobecność i prawo do części wynagrodzenia za ten okres, a także może się ubiegać o pomoc z zfśs.
To tylko niektóre z rozwiązań, jakie przewiduje ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. Przepisy ustawy powodziowej mają zastosowanie do osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które na skutek powodzi, jaka miała miejsce w maju i czerwcu br., doznały szkód majątkowych lub utraciły, chociażby czasowo, możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu. Ustawa powodziowa znajdzie zatem zastosowanie zarówno w przypadku, gdy woda zalała przedsiębiorcę (zakład pracy znajdował się na obszarze dotkniętym powodzią), jak i wówczas, gdy ucierpieli pracownicy danego pracodawcy, nawet jeśli on sam nie poniósł szkody.
Rozwiązania w zakresie prawa pracy
Na podstawie ustawy powodziowej okresy nieświadczenia pracy przez pracowników na skutek powodzi zostały uznane za usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy (art. 8 ust. 1 ustawy powodziowej). Dotychczas obowiązujące przepisy w tym zakresie, czyli rozporządzenie z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, nie przewidywały takiej możliwości. Jednak w praktyce pracodawcy usprawiedliwiali nieobecności pracowników z powodu powodzi.
WAŻNE!
Nieobecność pracowników w pracy z powodu powodzi, która wystąpiła w maju i czerwcu 2010 r., jest nieobecnością usprawiedliwioną.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right