Data publikacji: 03.07.2018
Kiedy pracownik opiekujący się niepełnosprawnym dzieckiem może starać się o wcześniejszą emeryturę
Pracownicy, którzy zajmowali się dziećmi wymagającymi stałej opieki, mogą obecnie nabyć z tego tytułu uprawnienia do emerytury bez względu na wiek, mimo że rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie tych uprawnień straciło moc 1 stycznia 1999 r.
Początkowo uprawnienia do wcześniejszej emerytury z tego tytułu dotyczyły wyłącznie osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Jednak począwszy od 17 stycznia 2000 r., tj. od dnia obowiązywania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 4 stycznia 2000 r., wcześniejsza emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki może być przyznawana ubezpieczonym bez względu na datę urodzenia. Prawo do tej emerytury uzyskają osoby, które spełniły warunki do jej przyznania do 31 grudnia 1998 r.
Zatrudniam pracownicę na 1/3 etatu. Ostatnio coraz częściej jest ona nieobecna z powodu konieczności opieki nad 19-letnim niepełnosprawnym dzieckiem. Pracownica nie ukończyła jeszcze wieku emerytalnego, ale ma prawie 25-letni staż pracy (nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego). Czy te okoliczności uprawniają ją do jakiegoś świadczenia?
Uprawnienia pracownicy do wcześniejszej emerytury z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem zależą od tego, czy miała ona wystarczająco długi staż pracy na 31 grudnia 1998 r. (20 lat) oraz od stopnia niezdolności do pracy dziecka.