Data publikacji: 07.02.2007
ZASIŁKI MACIERZYŃSKIE W 2007 R. (PO ZMIANACH)
W związku z nowelizacją Kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa trwa okres przejściowy wprowadzający nowe przepisy. Przepisy nowelizujące urlopy i zasiłki macierzyńskie dotyczą osób, które w dniu wejścia w życie ustawy nie wykorzystały urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze z powodu przerwy spowodowanej urlopem bezpłatnym, wychowawczym albo wróciły do pracy, ponieważ dziecko wymagało opieki szpitalnej.
I. Zasady ustalania prawa do zasiłku macierzyńskiego w okresie przejściowym
Nowy wymiar urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie, a w związku z tym nowy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego stosuje się także do osób korzystających z tego urlopu w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 19 grudnia 2006 r.
1. Przedłużenie z mocy ustawy
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w okresie przejściowym ulega przedłużeniu z mocy ustawy, czyli bez konieczności składania wniosku w sprawie jego przedłużenia.
PRZYKŁAD
Pracownica urodziła kolejne dziecko 16 sierpnia 2006 r. Zakład pracy udzielił pracownicy urlopu macierzyńskiego od dnia porodu, ponieważ nie korzystała ze zwolnienia lekarskiego ani urlopu macierzyńskiego przed porodem. Dlatego urlop macierzyński i wypłatę zasiłku macierzyńskiego zakład pracy rozpoczął 16 sierpnia 2006 r. i miała ona potrwać do 19 grudnia 2006 r. (18 tygodni). W dniu wejścia w życie ustawy, tj. 19 grudnia 2006 r., pracownica miała prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Dlatego okres ten został jej przedłużony z mocy ustawy nowelizującej o 2 tygodnie, tj. do 2 stycznia 2007 r.
Oznacza to, że osoba korzystająca z zasiłku macierzyńskiego 19 grudnia 2006 r. z urzędu nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego dłuższego o dwa tygodnie.
PRZYKŁAD
Pracownica urodziła pierwsze dziecko 3 września 2006 r. Uzyskała prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego od tego dnia, czyli od 3 września 2006 r. do 23 grudnia 2006 r. (16 tygodni). Pracownica w dniu wejścia w życie przepisów ustawy, tj. 19 grudnia 2006 r., korzystała z urlopu i zasiłku macierzyńskiego, dlatego okres wypłaty zasiłku został przedłużony z mocy ustawy o 2 tygodnie, tj. do 6 stycznia 2007 r.