Data publikacji: 07.02.2007
Na jakich zasadach podlega ubezpieczeniom osoba wykonująca pracę nakładczą
W ostatnim odcinku z cyklu: „Pozapracownicze formy zatrudnienia” przedstawiamy Państwu zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu FP i FGŚP przez chałupników oraz zasady przyznawania świadczeń tej grupie osób ubezpieczonych w razie niezdolności do pracy.
WSZYSTKO NA TEMAT... pozapracowniczych form zatrudnienia
Wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą ma cechy podobne zarówno do umowy o pracę, jak i do umów cywilnoprawnych. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym chałupników są zbliżone do zasad, które obowiązują osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. W stosunku do chałupników zastosowanie ma rozporządzenie określające rodzaje przychodów niewliczanych do podstawy wymiaru składek, tak jak w przypadku pracowników. Chałupnicy nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, dlatego nie przysługują im żadne świadczenia w razie wypadku przy pracy. Jeżeli dobrowolnie przystąpili do ubezpieczenia chorobowego i zachorują lub nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego, to po 180-dniowym okresie wyczekiwania będą mieli prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Praca nakładcza (zwana potocznie pracą chałupniczą) jest formą zatrudnienia pośrednią między zatrudnieniem pracowniczym a zatrudnieniem cywilnoprawnym. Kwestie podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek za wykonawców takich umów są uregulowane odrębnie.
Zasady obejmowania ubezpieczeniami chałupników łączą zasady dotyczące pracowników, zleceniobiorców oraz osób prowadzących pozarolniczą działalność. Sposób ustalania podstawy wymiaru składek i zasady ich finansowania są uregulowane podobnie jak w przypadku pracowników i zleceniobiorców, a kwestie rozstrzygania zbiegu tytułów do ubezpieczeń - jak w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność.