Data publikacji: 27.06.2018
Czy emeryt może ponownie ubiegać się o emeryturę
Ustalenie przez ZUS prawa do emerytury nie przeszkadza w tym, aby następnie uzyskać uprawnienia emerytalne na podstawie innych przepisów, jeśli emeryt spełni wszystkie warunki wymagane w tych przepisach do przyznania kolejnej emerytury.
Zgłoszenie wniosku o nowe świadczenie może okazać się korzystne, gdyż ZUS może naliczyć świadczenie w wyższej wysokości szczególnie wówczas, gdy przy jej obliczaniu uwzględni nową kwotę bazową. Może się jednak zdarzyć, że wyliczona kwota nowego świadczenia okaże się mniej korzystna od dotychczasowej emerytury.
Jestem kadrową w prywatnej szkole. Jedna z naszych pracownic od 2002 r. ma prawo do emerytury nauczycielskiej przyznanej bez względu na wiek. Po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela podjęła pracę w sekretariacie naszej szkoły i pracuje tu do dzisiaj. Miesiąc temu ukończyła 60 lat, czyli powszechny wiek emerytalny dla kobiet. Czy w związku z tym może ubiegać się o przyznanie emerytury na ogólnych zasadach (posiada więcej niż 20 lat pracy) lub o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze? Czy będzie mogła pobierać obydwa świadczenia?
Pracownica może wystąpić o przyznanie jednej z tych emerytur, ale będzie mogła pobierać tylko jedno wybrane przez siebie świadczenie.