Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-08-07

Kiedy trzeba złożyć, skorygować lub wycofać raport rozliczeniowy

Przebieg ubezpieczenia pracowników powinien wynikać z przekazywanych za te osoby imiennych raportów rozliczeniowych. Przekazanie błędnych dokumentów lub nieprzekazanie wymaganych dokumentów może powodować brak danych do potwierdzenia okresów pracy, pobierania zasiłków itd. W związku z tym mogą wystąpić problemy m.in. z ustaleniem uprawnień do takich świadczeń, jak emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy renta rodzinna.

Raporty rozliczeniowe dzielą się na świadczeniowe (ZUS RSA) służące do wykazywania okresów pobierania świadczeń i przerw w opłacaniu składek oraz rozliczeniowe (ZUS RCA i ZUS RZA), na których wykazuje się należne składki. Błędnie sporządzone raporty trzeba odpowiednio korygować, a raporty przekazane niepotrzebnie - wycofać.
Czy jeśli pracownik cały miesiąc przebywa np. na zasiłku chorobowym, do raportu ZUS RSA należy dołączyć „zerowy” raport ZUS RCA?
„Zerowy” raport ZUS RCA trzeba złożyć tylko wtedy, gdy w raporcie ZUS RSA został wykazany okres przerwy w opłacaniu składek dotyczący całego miesiąca, ale innego niż ten, za który jest składany bieżący komplet dokumentów rozliczeniowych (np. w raporcie za lipiec jest wykazywany okres od 01.06. do 30.06.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00