comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-12-13
Jak wykonywać pracę w równoważnym systemie czasu pracy?
Jednym z często stosowanych przez pracodawców systemów czasu pracy jest system równoważny. Polega on na możliwości wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin (w wyjątkowych przypadkach do 16 lub nawet do 24 godzin na dobę), przy jednoczesnym jego wyrównaniu skróconym czasem pracy w inne dni lub udzieleniem dni wolnych od pracy w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego.
Wprowadzenie systemu równoważnego może powodować obniżenie kosztów pracy przez pracodawców. Dostosowanie go do potrzeb zakładu pracy zwalnia bowiem pracodawcę z płacenia dodatku za godziny nadliczbowe lub oddawania dni wolnych.
Zasady wprowadzenia równoważnego systemu czasu pracy
Taką organizację czasu pracy można wprowadzić w firmach, gdzie jest to uzasadnione rodzajem pracy i jej organizacją. Mogą go zastosować pracodawcy, u których występuje wzmożone zapotrzebowanie na pracę tylko w niektórych godzinach w ciągu dnia lub niektórych dniach tygodnia bądź nierytmiczność pracy.
Jeśli pracodawca uzna, że przy jego organizacji pracy najlepszym rozkładem czasu pracy byłby równoważny system czasu pracy, wprowadza go przez umieszczenie odpowiedniego zapisu w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalania regulaminu pracy.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka